Paphiopedilum henryanum

Vykvetl tento drobný střevičník původem z Číny a Vietnamu. K dobrému nasazení na květ jsou doporučovány zimní noční poklesy teplot na cca 15 °C. Kdo zalévá demineralizovanou vodou, doporučuji přidat do substrátu trochu vápence.

Mediocalcar decoratum

Tento drobný druh orchideje původem z Papuy-Nové Guinei má rád rozptýlené světlo, vyšší vzdušnou vlhkost a chladnější klima. Skvěle prosperuje ve vitríně s horskými láčkovkami. Květy vypadají jako malé bobulky až se sbíhají sliny.

Tillandsia aurea

Tato malá tillandsie pocházející z horských oblastí Peru není ve sbírkách až tak rozšířená. Když jsem objevil květenství, měl jsem velikou radost, však netušíc, že jeho vývoj se povleče několik měsíců. Kdo si počká, ten se dočká a květ opravdu dělá čest jejímu jménu. Rostlinku pěstuji ve vitríně zavěšenou pod umělým osvětlením v blízkosti ventilátoru a denně… Pokračovat ve čtení Tillandsia aurea

Tillandsia jonesii

Vykvetl tento brazilský druh, který byl objeven po roce 2000. Rostlinka se barví pěkně do červena, i když nekvete. Jako většina tillandsií ocení dostatek světla a pohyb vzduchu, který u mě zajišťuje ventilátor.

Restrepia

Tyto středně velké orchideje pocházející z Jižní Ameriky s květem podobným broukovi jsou velice vhodné do vitrín k láčkovkám, kde ocení dostatek rozptýleného světla a vyšší vlhkost.

Schoeorchis fragrans

Tato miniaturní asijská orchidej, která vzrůstem připomíná malinkatou vandu je vhodným doplňkem do vitríny k masožravým rostlinám. Rostlinka nezabere opravdu mnoho místa, a když rozkvete, je to pastva pro oči, i když kamarád doporučuje vzít si lupu. Orchidejka ocení dostatek světla a občasné přihnojení.

Utricularia longifolia

Tuto bublinatku jsem dostal od kamaráda jakožto dobrý klon, který alespoň jednou do roka vykvete. Rostlina je pěstována ve vitríně, je to naprosto nenáročná masožravka, která má velice efektivní květy. Pozor ráda utíká z květináče.